GÜNLERDEN OYUN

Grand Theft Auto oyunları

Grand Theft Auto oyunları

 

Rockstar Games firması tarafından 1997 yılında ilk oyunu çıktığında bugünkü haline geleceği kimse tarafından tahmin edilmeyen GTA serisi bugün, dünyanın en çok oynanan oyunu haline gelmiş bulunuyor. Oyunlarda en çok dikkat çeken özellik ise, araba kullanmayı aksiyon oyunları yani TPS oyunları ile birleştirerek kendine özgü tamamen yeni bir tür yaratması. Bu yeni tür tam da oyuncunun ihtiyacı olan şeyleri vermiş oldu. Oyunlarda araba çalıp kullanabiliyor, görevler yerine getirebiliyor silahlı çatışmalara girebiliyordunuz. Sanki 2-3 farklı oyun tek bir oyunda birleşmiş gibiydi.

1997 Grand Theft Auto : İlk çıkan GTA oyunuydu ve üstten görünüm ile oynanıyordu. Ama aslında tüm oyunların temelinde bu mantık yatacaktı daha sonra ne kadar geliştirilseler de.

1999 Grand Theft Auto 2 Üstten görünümden vazgeçilmemişti fakat oyunda görevler ve görünümde ciddi geliştirilmelere gidilmişti. Ama yine de çok ses getirmeyi başaramadı.

2001 Grand Theft Auto III 2 yıl aradan sonra çıkan GTA 3 oyunu piyasaya bomba gibi düşmüştü. Oyun 3 boyutlu ve muhteşem bir senaryo ve harita ile gelmişti ve dünyanın tüm oyun inceleme sitelerinden tam puan alarak bir çığır açmıştı.

2002 Grand Theft Auto: Vice City GTA 3 ün getirdiği yankıları göz ardı etmeyen Rockstargames çalışanları hemen daha süslü ve daha spor arabalara sahip Vice City oyununu çıkardılar. San Andreas çıkana kadar en çok oynanan oyun bu olacaktı.

2004 Grand Theft Auto: San Andreas Çıkışı ile oyun tarihine altın harflerle yazılması arasında çok süre geçmedi. Oyun herkes tarafından geliştirilebilen modlar, yamalar ve hiçbir oyunda bulamayacağınız çoklukta olan San Andreas hileleri ile yine muhteşem kusursuzlukta bir oyun olarak karşımıza çıkmıştı. Günümüzde serinin beşinci oyunu çıkmasına rağmen hala en çok oynanan oyundur.

2008 Grand Theft Auto IV 4 yıl ara verilen oyunda her ne kadar grafikler ve hikaye geliştirilse de kimseyi San Andreas kadar tatmin etmemişti. Nico Bellic’in Amerika hikayesini anlatan oyun serinin bir önceki oyunu kadar başarılı olamadı.

2013 Grand Theft Auto V Tam bir sanat eseri olarak sunulan oyun henüz PC için çıkmadı. Konsol sahiplerinin zevkle oynadıkları GTA 5 oyununun youtube daki videolarını bile izlemek insanın ağzını açık bırakıyor. O kadar çok detay ve oynanış şekli sunulmuş ki, yapımcılar oyunu bir sene bile aralıksız oynasanız sıkılmayacağınızı iddia ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir